Jak etycznie pozyskiwać pacjentów, zadbać o ich lojalność oraz skutecznie zachęcać do kompleksowego leczenia bez manipulacji, nachalności i nacisków?

Witaj, nazywam się Michał Ganowicz jestem doktorem nauk medycznych, specjalistą stomatologii zachowawczej z endodoncją i wykładowcą. Pozwól, że podzielę się z Tobą pewnym doświadczeniem, które wyjątkowo nie dotyczy leczenia.

Pracując jako wykładowca spotykam się z tysiącami kolegów i od większości słyszę o tych samym problemach – o wypisujących się pacjentach, pracy w kilku gabinetach na raz, coraz większych kosztach, o roszczeniowych Pacjentach i traktowaniu pracy lekarza na równi z innymi zawodami usługowymi – fryzjerami, mechanikami samochodowymi, kelnerami. Gdy dodamy to tego ogromną konkurencję (w samej Warszawie jest 1925 gabinetów) to nietrudno się zatracić (nawet nie wiesz ilu znam dentystów, którzy wpadli w spiralę zadłużenia). Im bardziej przyglądam się tym problemom tym bardziej widzę ich przyczynę.

Pamiętasz nasze studia? Stomatologia zachowawcza, protetyka, chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa, periodontologia… Teoretycznie wszystkiego nas nauczono. Każdej dziedziny stomatologii… No właśnie, nauczono nas… leczyć ZĘBY. Nie nauczono nas obcować z ich właścicielami! Nauczono nas leczyć zęby, nie nauczono nas rozmawiać z pacjentem, nie nauczono nas mówić o pieniądzach.

Nauczyliśmy się leczyć, ale nie nikt po prostu nie nauczył nas mówić i liczyć, dlatego wielu z nas w obawie przed reakcją pacjenta zaniża własne oczekiwania oferując pacjentom mniej skuteczne, ale tańsze rozwiązania medyczne. Szkoda, bo tracimy w ten sposób podwójnie.

Szczęśliwie można temu zaradzić. Właśnie dlatego zapraszam Cię na szkolenie „Perswazyjny gabinet stomatologiczny”, które współprowadzę z Bartkiem Stolarczykiem – językoznawcą, trenerem asertywności i etycznej perswazji.

Perswazyjny gabinet stomatologiczny – praktyczny  warsztat dla lekarzy i personelu medycznego

 

Efekt szkolenia: Uczestnicy szkolenia – lekarze i personel medyczny potrafią aktywnie pozyskiwać Pacjentów, zachęcać ich do kompleksowego leczenia oraz dbać o lojalność Pacjenta już od pierwszej wizyty. Potrafią budować więź z Pacjentem, właściwie rozpoznawać jego potrzeby, marzenia, obawy i możliwości, radzić sobie z obiekcjami i oporem. Potrafią etycznie wykorzystywać zasady psychologii perswazji oraz radzić sobie z trudnym Pacjentem. Potrafią mówić o pieniądzach i zarabiać adekwatnie do swoich umiejętności.

Program szkolenia:

Szkolenie z Obsługi Pacjenta

 

Nowoczesna obsługa Klienta zawitała także do placówek medycznych. Szczególnie prywatne gabinety i kliniki konkurują o Pacjentów, dlatego też starają się wychodzić naprzeciwko ich potrzebom i oczekiwaniom w pełni, by zaspokajać je i jednocześnie budować swój pozytywny wizerunek.

 

Obsługa PacjentaDlaczego profesjonalna obsługa Pacjenta jest tak ważna?

 

Specyfika pracy w placówkach medycznych wymaga prowadzenia obsługi Pacjenta w sposób taktowny, uprzejmy, stały, zarówno bezpośrednio w recepcji, jak i również telefonicznie czy przez internet. Wobec tego personel medyczny powinien posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności dla profesjonalnej obsługi w każdej sytuacji – dotyczy to między innymi specjalistów takich jak pielęgniarki, osoby pracujące w rejestracji oraz obsłudze Pacjenta, również lekarzy, którzy na co dzień stykają się z Pacjentami.

 

W przypadku, gdy placówka medyczna chce zadbać o swój wizerunek oraz o swoich Pacjentów, aby byli oni zadowoleni, powinna zadbać o to, aby jej pracownicy byli przygotowani do fachowej obsługi Pacjenta. Często nawet jeden nieodpowiedni krok jest w stanie przełożyć się na niezadowolenie Pacjenta, który swoje doświadczenia przekaże innym, co może doprowadzić do sytuacji, że gabinet czy klinika stracą swój wizerunek i będą miały problemy z pozyskiwaniem nowych Pacjentów.

 

Personel medyczny w dziedzinie obsługi Pacjenta powinien posiadać przygotowanie:

  • w dziedzinie wiedzy, aby udzielać Pacjentom dokładnych i wyczerpujących informacji, a także uzyskać je wtedy, gdy są one potrzebne

  • w dziedzinie umiejętności, aby wiedzieć, jak zachować się w konkretnych sytuacjach, które pojawiają się w kontakcie z Pacjentem

  • w dziedzinie swojej postawy, aby budować pozytywne relacje z Pacjentami, ale przy tym wiedzieć, jak zachować się asertywnie oraz w kontaktach z trudnymi Pacjentami

 

Aby zebrać odpowiednie umiejętności i wiedzę dotyczącą profesjonalnej obsługi Pacjenta, warto wziąć udział w specjalnych kursach, które nie tylko przekazują informacje teoretyczne, ale również uczą praktyki. Będzie to inwestycja, która przełoży się na większe zadowolenie Pacjentów, a tym samym doprowadzi również do lepszego wizerunku placówki medycznej i przełoży się na większe zainteresowanie potencjalnych Pacjentów.

 

Zapraszam na szkolenie z obsługi Pacjenta!

 

Gdy są Państwo zainteresowani poprawą swoich kompetencji w dziedzinie obsługi Klientów w placówkach medycznych, zapraszam na szkolenie z obsługi Pacjenta – Perswazyjny Gabinet Medyczny, które pomoże Państwu w zdobyciu potrzebnych informacji i praktyki w codziennej obsłudze Pacjenta i jednoczesnym wspieraniu budowy pozytywnego wizerunku firmy.

 

Dzięki uczestnictwu w zajęciach Uczestnicy potrafią prowadzić rozmowy z nakierowaniem na osiąganie celów zarówno dotyczących firmy, jak Pacjenta. Mogą budować relacje oparte na zaufaniu i zrozumieniu, a także radzić sobie z trudnymi, stresującymi sytuacjami, także z pacjentami wymagającymi. Szkolenie obejmuje zarówno wiedzę dotyczącą obsługi bezpośredniej, jak i telefonicznej.

 

Aktualne informacje dotyczące terminów prowadzonych przeze mnie szkoleń w dziedzinie profesjonalnej obsługi Klienta można uzyskać na stronie. Zapraszam!

Relacje lekarz – pacjent – konieczność szkoleń z obsługi Pacjenta

 

Wielu absolwentów studiów medycznych zauważa po pierwszych kontaktach z Pacjentami, że brakuje im wiedzy na temat wydawałoby się podstawowy – jak budować właściwą relację z Pacjentem, jak rozmawiać, jak być w niektórych przypadkach stanowczym i asertywnym, 
w innych – współczującym i otwartym. Brakuje wiedzy o kontaktach interpersonalnych, technikach etycznej perswazji i tym wszystkim, co powoduje, że relacje na linii lekarz – Pacjent pomagają celowi nadrzędnemu, jakim jest wyleczenie. „Nauczono nas leczyć zęby. Nie nauczono obcować z ich właścicielami” – to cytat, który obrazuje najlepiej, jaką lukę w zakresie wykształcenia lekarzy i personelu medycznego chcemy zapełnić. Nie nauczono nas, ale można temu zaradzić, a my wiemy, jak to zrobić.

 

Kim jesteśmy?

 

Perswazyjny Gabinet Stomatologiczny jako formę szkolenia zainicjował doktor nauk medycznych, specjalista stomatologii zachowawczej 
z endodoncją
, wykładowca – Michał Gapowicz, a jego współpracownikiem jest absolwent Studium Trenerów Preceptor, językoznawca i trener etycznej perswazji oraz asertywności – Bartłomiej Stolarczyk. Przeprowadził w ciągu dwunastu lat praktyki ponad 500 szkoleń, jest autorem książek z dziedziny perswazji, asertywności i zarządzania zespołami ludzkimi.

 

Dla kogo jest przeznaczone nasze szkolenie z obsługi Pacjenta?

 

Perswazyjny gabinet stomatologiczny prowadzi szkolenia dla lekarzy i personelu medycznego, wszystkich tych, którzy chcą się nauczyć, jak aktywnie pozyskiwać Pacjentów, zachęcać ich do kompleksowego leczenia i sprawić, aby nie chcieli rezygnować ze współpracy. Uczymy budowania relacji i więzi, rozpoznawania potrzeb, komunikacji interpersonalnej, która pomoże w radzeniu sobie w sytuacjach trudnych, 
z roszczeniowymi Pacjentami, z oporem przed leczeniem, a samym lekarzom i personelowi da psychiczny komfort spokojnego skupienia się właśnie na samym procesie leczenia. Elementem szkolenia jest też nabycie umiejętności wycenienia własnych usług i przezwyciężenie funkcjonującego w naszym społeczeństwie tabu, dotyczącego rozmów o pieniądzach.

Program szkolenia:

1. Marketing usług medycznych, czyli jak skutecznie i etycznie pozyskać Pacjenta?

• Prawa perswazji w marketingu stomatologicznym
• Twoja konkurencja na pewno tego nie robi!
• Stomatologia w ujęciu biznesowym
• Cele Pacjentów, czyli co tak naprawdę decyduje o wyborze lekarzy?
• Zasady konstruowania ofert medycznych
• Pierwszy kontakt pacjenta z kliniką – to ważniejsze niż myślisz!
• Perswazyjna recepcja, czyli telefoniczne i bezpośrednie kontakty z pacjentami
• Jak oferować produkty higieny domowej aby nie brzmiało to jak „i frytki do tego?”

2. Jak budować więź z Klientem już podczas pierwszej wizyty?

• Jak kierować uwagą Pacjenta w trakcie pierwszej wizyty?
• Diagnoza psychologiczna, czyli jak rozpoznać prawdziwą motywację pacjenta do leczenia?
• Wartości uznawane i wartości odczuwane, a ich wpływ na decyzje o leczeniu?
• Jak wywierać wpływ na Pacjenta, bez nacisku, nachalności i manipulacji?

3. Prezentacja planu kompleksowego leczenia

• Pacjentów nie interesują metody leczenia, interesuje ich…
• Pytaj i przejmuj Pacjentów od konkurencji
• Carpeter`s Pattern, czyli 4 punkty które na pewno ignoruje Twoja konkurencja!
• Poznaj najważniejsze pytanie perswazji i spraw by Pacjent sam przekonał się do kompleksowego leczenia!
• Jak mówić o pieniądzach?
• Jak uczciwie wobec Pacjenta i wobec siebie zarabiać więcej?

4. Jak radzić sobie z obiekcjami Pacjentów?

• Oczywiste, oczywistości kosztują gabinet żywe pieniądze!
• Jak zamienić NIE w TAK?
• Jak radzić sobie z wahaniem, oporem i brakiem zdecydowania?
• Asertywność w gabinecie, czyli jak radzić sobie z trudnym Pacjentem?
• Jak radzić sobie z Pacjentem, który nie przychodzi na wizyty?
• Dr Google, czyli primum sibi non nocere…

5. Planowanie i rozwój zrównoważonej kariery stomatologicznej

• Dlaczego praca w 5 gabinetach wcale Cię nie rozwija?
• Jak pracować nie więcej niż 8h dziennie?
• Jak radzić sobie z okienkami?
• Jak pracować mądrzej a nie ciężej?
• O czym należy pamiętać planując rozwój kariery stomatologicznej?

Informacje logistyczne:

Szkolenie to realizujemy jako szkolenie zamknięte na zlecenie konkretnej kliniki. Szkolenie poprzedzone może być audytem sposobu komunikacji lekarzy i personelu medycznego z pacjentami.

Szkolenie ma charakter praktycznego warsztatu dlatego maksymalna liczebność grupy to 14 osób.
Szkolenie prowadzimy we wspólnie wybranym miejscu (w każdym miejscu w Polsce i na świecie) lub w naszej pracowni szkoleniowej w Warszawie.

 

Dr n. med. Michał Ganowicz

Michał Ganowicz